Polocn 2018. Mój prywatny plan konwentu.

Już za niecały tydzień rozpocznie się Polcon 2018. Ta edycja jest dla mnie wyjątkowa, bo odbywa się w Toruniu, więc trudno mi sobie wyobrazić, żebym w niej nie uczestniczył, tak na maksa. Organizatorem jest oczywiście nasze stowarzyszenie Thorn, choć ja sam nie jestem w ten projekt zaangażowany. Występuję w roli prelegenta i uczestnika i mam zamiar bawić się świetnie.

A w czym chcę wziąć udział? Długo zastanawiałem się nad moim uczestnictwem w Pucharze Mistrza Mistrzów, o który do tej pory jedynie się otarłem (byłem raz na spotkaniu organizacyjnym, by poznać zasady, ale nie wziąłem udziału w konkursie). Brałem pod uwagę wystartowanie w tej rywalizacji, choć również chciałem zagrać w sesjach, jeśli sam bym nie wystartował. Ostatecznie jednak PMM się nie odbędzie w Toruniu, co jest dla mnie przykrą wiadomością, ale ułatwia mi skonstruowanie własnego programu, bo nie muszę już brać pod uwagę godzin, w których odbywają się peememowe sesje.

Jak przed każdym konwentem robię sobie listę punktów, w których chciałbym wziąć udział. Listę tę, z krótkimi komentarzami, zaprezentuję poniżej. Może zainspiruje Was ona do wyboru punktów, na które Wy przyjdziecie, a może zachęci do przyjazdu do Torunia. Oczywiście nie podjąłem jeszcze wszystkich decyzji, a poza tym zdaję sobie sprawę, że i tak na część punktów nie pójdę, modyfikując plan pod wpływem chwili.

 

Czwartek

16:00. Pierwszy dzień konwentu rozpocznę mocno, od własnej prelki i to w zupełnie innym bloku, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. O godzinie 16:00 mówić będę O Mongolii słów kilka. Spędziłem w tym kraju 4 miesiące żyjąc wśród miejscowych ludzi. Kończąc własną edukację napisałem pracę dyplomową o polityce zagranicznej Mongolii. Mam więc chyba kwalifikacje, by mówić o tym zaskakującym miejscu. Jeśli zamierzacie czasem opuścić blok RPG, to serdecznie zapraszam do Bloku Wschodniego na moją prelekcję o Mongolii.

17:00. Zamierzam wziąć udział w spotkaniu Czym jest inicjatywa zGRAJmy się na Polconie?, która to inicjatywa wypełnia lukę nagle powstałą po odwołaniu PMM. Ekipa z Graj Kolektywu będzie na Polconie bardzo aktywna i warto przyjrzeć się, co dokładnie będą robić.

18:00. Jeszcze nie wiem na co się zdecydować. Albo wysłucham Włodiego, który opowie Jak oszukać i wygrać PMMa? albo przeniosę się do bloku fandomego, by posłuchać panelu Nie bój się zrobić konwent. Włodi jest fajnym mówcą i temat jest dla mnie interesujący, ale z drugiej strony od jakiegoś czasu coraz mocniej angażuję się w organizowanie erpegów. Mam na myśli przede wszystkim HipeRPeG oraz tegoroczny Copernicon.

19:00. Definitywnie zostaję w / wracam do bloku RPG, gdzie Dziczka poprowadzi prelekcję: Przygoda rusza z kopytka, czyli o My Little Pony RPG słów kilka. Słyszałem tyle internetowych rozmów o tej grze, że mam ochotę poznać ją bliżej. Może rzeczywiście jest to świetny sposób na zaszczepienie erpegów u najmłodszych? Czy bez znajomości bajki można w pełni wykorzystać potencjał gry? Spróbuję zdobyć odpowiedzi na te pytania.

20:00. Jak skutecznie Fate Core? Miałem już przyjemność słuchania Radowita i wiem, że jest bardzo inspirującym prelegentem. No i temat jest mi bliski, bo zupełnie niedawno wgrano mi pomysł zrobienia kampanii na mechanice Fate, której nie znam. Tzn. zagrałem jedną sesję, ale nadal nie wiem zbyt dobrze jakie możliwości ona daje.

21:00. Tu znowu mam mocny dylemat. W erpgach Diabeł opowie Jak zacząć grać w RPG, a w bloku fandomowym zacznie się dyskusja Aktywizm fanowski – dawniej i dziś. Istnieje również dosyć poważne ryzyko, że w tym czasie będę już siedział przy jakimś drewnianym stoliku, by w doborowym towarzystwie rozmawiać o erpegach i fandomie. Tak, poza terenem konwentu 😉

 

Piątek

10:00. Bezkonkurencyjny o tej godzinie jest Jaxa ze swoją prelekcją Dlaczego 2d20 to świetna mechanika. Niedługo pogram w Conana od Modiphiusa, jest przede mną daleka wizja Star Treka, od dawna marzy mi się Mutant Chronicles. A to są gry oparte na mechanice 2d20, warto więc chyba posłuchać kogoś mądrzejszego. Może rozwiąże zagwozdki, jakie mam po lekturze MC3.

12:00. W samo południe poprowadzę swoją drugą polconową prelekcję, również w Bloku Wschodnim. Tym razem jednak zaprezentuję Legendę 5 Kręgów, grę inspirowaną kulturą Japonii. Tak wiem, Rokugan to nie Japonia, ale myślę że ten świat może porwać nie jednego fana samurajskich klimatów. No i nadal uważam, że L5K to bardzo dobra gra. Jednym słowem przemycam RPG do innych bloków. Ciekawe z jakim odzewem się to spotka. Oczywiście zapraszam Was wszystkich.

13:00. O trzynastej najbardziej interesuje mnie panel Mediator/rzecznik potrzebny od zaraz. To zainteresowanie jest pokłosiem mojej zeszłorocznej pracy przy Coperniconie. Byłem wówczas odpowiedzialny za kontakty z mediami i choć moja praca została oceniona dobrze, to zdaję sobie sprawę, że wiele rzeczy mogłem zrobić lepiej. Ciekawy jestem, co w tym temacie mogą powiedzieć inni. A może wiedza zdobyta na tym panelu przyda mi się przy promocji HipeRPeGów?

15:00. Zacznie się właśnie pierwsza sesja, w której mam szansę zagrać. Będzie to Los vagabundos de San Escobar Radowita. Fajnie byłoby zagrać, choć zdaję sobie sprawę, że uczestnictwo w sesji uniemożliwi mi udział w innych, krótszych punktach. Pewnie dopiero na ostatnią chwilę będę decydował, że próbować wbić się na sesję (bo oczywiście może zabraknąć dla mnie miejsca przy stole).

16:00. To będzie prawdopodobnie bardzo ekstrawagancka godzina. Opuszczę bowiem blok erpegowy i udam się albo do bloku literackiego, gdzie Ewa Białołęcka będzie opowiadać o warsztacie literackim w prelekcji Pułapki techniczne na nieuważnych autorów albo do bloku larpowego, by wysłuchać Teorii larpowej w 45 minut. Nie jestem fanem larpów, ale może pogłębienie wiedzy na ich temat pomoże mi zmienić zdanie.

17:00. GRAJ! Słowem – pierwszy merytoryczny piątkowy punkt zGRAJmy się na Polconie, jaki znalazłem w piątkowym programie. Chcę tu być. Tak po prostu.

18:00. O tej godzinie mam aż 3 interesujące mnie punkty: Spotkanie z autorami wydawnictwa Powergraph w bloku literackim, Jak zrobiliśmy podcast w bloku popkulturowym oraz zGRANy panel Q&A w erpeżkach. Nawet mając moce ojca Pio nie dałbym rady tego wszystkiego ogarnąć.

20:00. Nie ma takiej siły, która powstrzymałaby mnie przed przyjściem na prelekcję Sejiego Erpegowe lektury. Nawet wizja zimnego piwa. Niech poczeka. Choć chętnie rzuciłbym też okiem na sesję pokazową Włodiego Niemy krzyk Edynburga. Trudno.

Choć o 21 też zaczynają się fajne punkty, to nie sądzę, żebym był w stanie powstrzymywać się dłużej 😉

 

Sobota

10:00. Jeśli tylko dam radę wstać o tak nieludzkiej godzinie, to chciałbym zagrać w Paranoię u Sejiego. To moja druga okazja by poznać Wielki Komputer i szkoda byłoby ją zmarnować. Choć w tym samym czasie sesję zaczyna Jakub Zapała – będzie to kolejny odcinek w ramach kampanii Imperium Podzielone. A przecież brałem już w niej udział i chciałbym tę przygodę kontynuować. Do czternastej potrwają też sesje rozgrywane w ramach inicjatywy zGRAJmy się na Polconie. Ech… Tak czy inaczej sobotę chciałbym zacząć od zagrania w erpeżka, a nie od rozmów o nich.

16:00. O tej godzinie rozpocznie się panel Porozmawiajmy o RPG. Jest to inicjatywa, której mocno przyklaskuję, bo moim zdaniem przekazuje ona dobrą energię. Brałem udział w rozmowie na ZjAvie i chętnie przyłączę się także do polconowej dyskusji. Na tych spotkaniach poruszamy tematy związane z organizowaniem i rozwojem naszego hobby.  Jeśli chcecie porozmawiać o RPG szerzej niż z perspektywy konkretnych gier czy warsztatu mistrza gry, to serdecznie zapraszam na ten dwugodzinny punkt.

18:00. Krzyś będzie rozwiązywał erpegowe problemy. Moje co prawda są nierozwiązywalne (brak czasu na więcej sesji), ale ciekawy jestem z jakimi sprawami będą zgłaszać się erpegowcy w potrzebie i jakie rady będzie udzielał Krzyś. Niewykluczone oczywiście, że podłączę się do dyskusji, szczególnie jeśli będę znał idealne rozwiązania. Niech każdy się dowie, że moje erpegie jest najmojsze!

19:00. Autor też gra(cz)! Hmnn.. zobaczymy co o erpegach mają do powiedzenia ludzie, znani z zupełnie innej strony. Przy jednym stole zebrani zostaną ludzie zajmujący się pisaniem fantastyki i mający doświadczenie erpegowe. Muszę pamiętać, że w tym samym czasie odbędzie się podsumowanie akcji zGRAJmy się na Polconie. Jeśli wcześniej uda mi się wziąć udział w tej akcji, to pewnie przyjdę tu, a nie na panel pisarzy.

20:00. Blogi RPG – zmierzch popularności, czy wciąż ważne medium? Panel poprowadzę razem z Wolfgangiem i będzie on naturalną kontynuacją naszego punktu z Coperniconu 2017. Oczywiście serdecznie wszystkich zapraszam, choć wiem, że konkurencję mamy dużą: galę wręczenia Zajdla. Jeśli wśród publiczności znajdą się jeszcze jacyś erpegowi blogerzy, to postaramy się ich wciągnąć w dyskusję. Na Coperniconie zebraliśmy zacny skład.

21:00. Jeśli będę miał siły, by po własnym panelu zostać na konwencie, to zostanę oczywiście w erpegach. Tutaj Marek Kozłowski prowadzący Gawędy Imperium zrobi prelkę o horrorze, a dokładnie o Zew Cthulhu. Jak widać, od momentu gdy Black Monk rozpoczął akcję promocyjną do polskiego wydania 7 edycji, jest o Zewie wszędzie coraz więcej.

 

Niedziela

10:00. Niedzielę zacznę od dwugodzinnego panelu w bloku fandomowym: Czy erpegówek potrzebuje własnej konferencji. Nie odpuszczę tego punktu, bo… będę jednym z rozmówców 😉 . Jeśli uda Wam się wstać, to z samego rana zapraszam na naszą rozmowę. Jeśli nie, to może zobaczymy się w południe.

12:00. O tej godzinie bowiem zacznie się mój kolejny punkt programu: Jak przygotować kampanię do Gry o Tron. Będę oczywiście opowiadał o własnych doświadczeniach, które możecie śledzić na blogu. Spróbuję pokazać jak podejść do świata, tak dokładnie opisanego jak Westeros oraz jak wykorzystać mechanikę gry, mającą kilka wyróżniających ją aspektów.

14:00. A tu kolejny mój punkt w bloku RPG. Poprowadzę prelekcję Mechanika jest ważna. Spróbuję pokazać, że warto wykorzystywać mechanikę gry, by osiągnąć cele zamierzone przez autorów, poznać ten specyficzny klimat konkretnej gry. Nie będę teoretyzował, tylko wezmę na warsztat kilka (naście – jeśli będzie czas) gier i pokażę, jakie elementy mechaniki wyróżniają te gry spośród innych i dlaczego warto je zachować. Zdaję sobie sprawę, że większość przyjezdnych będzie już w podróży do swoich domów, ale mam nadzieję, że jednak ktoś do mnie przyjdzie.

Polcon 2018 zapowiada się dla mnie bardzo intensywnie. Mam nadzieję nie zgubić przy tym radości uczestnictwa w konwencie, bo to jest przecież najważniejsze. Ostatecznie wolę spowolnić tempo, odpuścić kilka wydawałoby się istotnych punktów programu i cieszyć się kolejnym świętem fandomu i – przede wszystkim – erpegów.

Już krótka analiza mojego programu pokazuje mnie, że wyjątkowo mocno interesują mnie kwestie fandomu. Choć spodziewałbym się nie opuszczać kręgów erpegowych, to jednak w bloku fandomowym zamierzam spędzić dobrych kilka godzin. Zobaczymy czy będę zadowolony z tej decyzji.

W konwentowe wieczory zapraszam konwentowiczów do Hipisówki (ulica Kopernika 20). To tutaj co miesiąc spotykamy się na HipeRPeGach i będzie mi miło, jeśli w dniach polconowych damy radę w dużym gronie pogadać o erpegach. Do zobaczenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s